17 Ekim 2012 Çarşamba

Kediler ve Obezite

Kim demiş sadece insanlar diyet yapmalıdır J, ki benim ciddi olarak ihtiyacım var, evcil hayvanlarımız da aynı sorundan muzdarip olabilirler. Sokak hayvanları arasında pek görülmeyen obezite ne yazık ki ev hayvanlarımızın en büyük sorunlarından biri olabiliyor bazen. Obez kedilerde ise ileriki yıllarda en çok görülen hastalıklar şeker, körlük ve karaciğere bağlı hastalıklar olabiliyor.

Ev kedilerinin hareketsiz yaşamı obezitenin önemli bir nedeni. Artık avlanma gereği duymadıkları için hareket etmek de istemiyorlar. Eğer kedinizle fazla yakala- getir tarzı oyunlar oynamıyorsanız sık sık yavaş yavaş kilo aldıklarını göreceksiniz. Onlara zaman ayırmak tam bir mecburiyet. Küçük toplar, veya oyuncak bir fare alabilirsiniz. Sadece kediye gösterim evin en uzak köşesine fırlatmanız yeterli. Adeta uçarak yakalayacaktır. Ama bunu en az 5-10 kere yapmanız gerekir. Böylece sadece kedi değil siz de hareket etmiş olursunuz.
Ben en çok Mia ile oynuyorum. Hem genç hem de çok atak bir kedi Minnoş ile kıyaslarsam. Bu nedenle de Minnoş, Mia’dan daha iri. Daha çok yemediğini biliyorum. Ama yeteri kadar dikkatini çekemiyorum Minnoş’un oyuncaklara. Zaten Mia’dan da fırsat kalmıyor. Petshop’tan küçük peluş fareler aldım. İnanılmaz seviyor bunları. Tanesi 1TL bu oyuncakların. Sanırım içine biraz da catnip koymuşlar. Adeta kendinden geçti Mia. Minnoş ise pek önemsemedi. J Minnoş’u da Mia hareket ettiriyor zorla. Birbirlerini kovalıyorlar.
İkinici bir obezite sebebi ise “ev yemekleri”. Bizlerin yedikleri kediler için uygun değil. Evdeki kediye kendi yediklerimizden verdiğimiz zaman onlar için gerekli birçok vitaminden mahrum bırakıyoruz hayvanları. Taurin isimli bir vitamin var kuru kedi mamalarında ve bu  vitamin kedilerin tüyleri, kemikleri için en önemli madde. Bizim yediklerimizde bu madde yok. Arada bir parça tavuk, balık vermeyi kastetmiyorum. Sürekli ev yemeği yedirilen kedilerden bahsediyorum. Ayrıca zamanla, kediler yaşlandıkça hareket kabiliyetleri azalır. Bunu da göz önünde bulundurarak mama seçmeliyiz. Yavru kediler için hazırlanmış bol yağlı ve proteinli bir mamayı tutup 10 yaşındaki kediye verirsek kedinin obez olması kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle ambalajları okumak gerekiyor. Uygun mamayı seçip vermeliyiz.
Bir de ucuz petshop mamaları var. Bunların çoğu artık maddelerden yapılıyor ve kedinin ihtiyacı olan esas vitaminlerden yoksun. Bir de bazı olumsuz sonuçları var ki size hem madden hem de manen daha çok yük yaratacak. Ben 8 sene kadar önce Minnoş için ucuz olduğundan petshop maması kullandım. Kedide kronik kabızlık ve kan değerlerinde (karaciğer) yükselme oldu. Minnoş’un tedavisi normalde almam gereken mamayı almaktan daha pahalıya geldi. Size tavsiyem piyasada çok iyi olarak bilinen kapalı ambalajlı ve onaylı kedi maması kullanmanız. Veterinerinize de danışın. Eminim ki sizlere yardımcı olacaklardır. İnanın veterinerler pahalı mama satmıyorlar. Onlardaki mamalar orijinal ve reçeteli mamalar. Ben Minnoş’un bağırsak sorunlarından dolayı bu tür bir mama kullanıyorum. Hill’s k/d isimli mamayı alıyorum. Çok faydasını gördüm. Ama bunu petshoptan bulamazsınız. Veterinerden istemeniz gerekir.
Son olarak da kedinizin kilosunu takip edin. Elinizle severken bile anlarsınız kilo alıp almadığını. Ayrıca veterinerinize muayeneye gittiğinizde kilosunu ölçtürüp kaydedin. Bir sonraki ziyaretinizde durumunu takip edebilirsiniz. Kedilerin cinslerine göre 3-5 kilo arasında olmaları gerekiyor. Bunun üzerindeki hayvanlarda obezite riski çok yüksek. Minnoş 3.3kg, Mia 3.6kg çıktı benim son veteriner ziyaretimde. Yazın Minnoş’un kilosu daha iyiydi. Ben hareketsizlikten olduğunu düşünüyorum kilo artışının. Kısırlaşma da hormon dengesine dayalı olarak bir etmen olabilir ama bu kesinlik arzetmiyor. Kısır olmasına rağmen Minnoş’un normal seviyede kilosunun olması doğru mamayı kullanmamızdan kaynaklanıyor.
Kedilerimiz de bizler gibi aslında. Hareketsiz yaşam tarzı ve kötü beslenme aynı şekilde onları da şişmanlatıyor. En iyisi hep beraber diyet yapmak. Ben başladım J kedilerim de öyle J Bu işin sonunda tüm kızlar ince olacak ailede J

0 yorum:

Yorum Gönder

© KEDİ GÜNLÜĞÜ - Template by Blogger Sablonlari - Header image by Deviantart